Pomysł na firmę – firma transportowa
Choć na rynku nie brak firm proponujących usługi transportowe, w tejże branży ciągle możesz wiele zarobić. Najistotniejsze to wstrzelić się w niszę oraz wyrobić kontakty. Jeśli to zrobisz, bez trudu zarobisz miesięcznie sześć tys.
zł.
To dobry projekt na prywatny biznes przede wszystkim dla osób, jakie mają już praktykę w branży transportowej. Choć nie jest ono niezbędne, na pewno ułatwi ci początek. Na początku firmę możesz prowadzić samodzielnie. Przygotuj się jednakże na to, że czeka cię załatwianie wielu formalności. Musisz także dysponować większą kwotą gotówki, która będzie ci niezbędna na stosowne zabezpieczenia a także opłaty. Mimo iż firm transportowych jest na rynku względnie wiele, usługi transportowe to wciąż dochodowy biznes, w tejże branży ciągle możesz sporo zrobić. Najistotniejsze to wstrzelić się w niszę i wyrobić kontakty. Mając grupę stałych nabywców, możesz zarobić nawet 5 tys. zł co miesiąc. Ogromny wpływ na koszty prowadzenia przedsiębiorstwa transportowego mają ceny paliw. Ostatnimi czasy są one dość wysokie a nie zapowiada się na to, żeby miały spadać. Musimy o tym pamiętać, opracowując biznesplan.

Źródło: http://www.flickr.com

Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli w firmie będziesz mieć jedynie auta o masie nie przewyższającej 3,5 tony, to wystarczy prawo jazdy (zobacz także nauka na testy na prawo jazdy) kategorii B a także rejestracja działalności. Jednakże większa część firm transportowych użytkuje cięższe samochody, powyżej 3,5 tony. W podobnym przypadku każdy kierowca musi mieć prawo jazdy kategorii C czy C+E, względnie D na autokary. Dodatkowo czeka cię żmudne pozyskanie należytych zezwoleń a także uprawnień. Po zarejestrowaniu firmy musisz złożyć podanie o licencję na wykonywanie krajowego przewozu drogowego osób czy rzeczy jeżeli będzie to transport mebli. Zrobisz to w wojewódzkim ITD. Do podania musimy załączyć zaświadczenie o niekaralności oraz certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie rzeczy bądź osób, krajowy bądź międzynarodowy.
Obowiązek certyfikacji dotyczy nie jedynie kierowców, lecz także przewoźników, a więc dyrekcji jednostki. Co najmniej jedna z osób kierujących przedsiębiorstwem transportowym musi posiadać taki dokument. Jeżeli idzie o transport przeprowadzki, obowiązują tutaj podobne reguły.