Sprężarka – jak to działa?

Wiele owoców inwencji bywa niedocenianych, mimo sporej powszechności zastosowania. Wszyscy słyszeli o silnikach odrzutowych i spalinowych, o rakietach kosmicznych i superkomputerach. Jednakże tylko garstka zna rolę, jaką w postępie technologicznym odgrywa niepozorna sprężarka.

Bez sprężarki, która zwiększa ciśnienie gazów, nie mielibyśmy w domu odkurzacza, nie suszylibyśmy szybko włosów i nie chłodzilibyśmy jedzenia. W warsztatach nie używano by szlifierek, wiertarek i kluczy pneumatycznych. Musielibyśmy też zawsze manualnie pompować opony. Na budowie nie nie pomagałby nam młot pneumatyczny, sprzęt do piaskowania i do malowania pod ciśnieniem. Nowoczesne silniki turboodrzutowe nie mogłyby w ogóle funkcjonować. Bolidy Formuły 1 nie rozwijałyby zawrotnych prędkości. W gazociągach nie płynąłby gaz.

To oczywiste, że funkcjonalność sprężarek jest ogromna. Taki jest także wybór używanych globalnie modeli tego urządzenia. Najstarsze i najprostsze są kompresory tłokowe (wydajny kompresor znajdziesz tu), stosowane przy używaniu młota pneumatycznego. Gaz (powietrze) jest w niej ściśnięty przez pracę tłoka, pchanego przez silnik spalinowy. Podobnie zasilane są też sprężarki śrubowe, z zastrzeżeniem, że w nich ciśnienie jest wytwarzane przez dwie wirujące śruby. Podobną zasadę wykorzystują sprężarki spiralne, gdzie śruby zastępują dwie powiązane ze sobą spirale.

Istnieją też inne, bardziej kompleksowe odmiany, takie jak sprężarki Roots, membranowe i osiowe. Najpowszechniejsze w codziennym zastosowaniu są jednak te najprostsze, począwszy nawet od najbardziej prymitywnej pompy (zobacz więcej pompy becker) manualnej, z którą z pewnością wszyscy kiedyś mieli styczność.

, , , ,

Related posts

Latest posts

Zatroszcz się o bezpieczny dom – parę wartościowych informacji

 
Dom to miejsce odpoczynku, bezpieczna przystań dla mieszkańców. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej ludzi chce na wszelki wypadek zabezpieczyć swoje cztery kąty. Instalują oni alarmy, zatrudniają ochronę, instalują różnego rodzaju systemy, których rolą jest odstraszenie ewentualnego włamywacza. Sytuacja ta widoczna jest w szczególności w dużych miastach oraz miejscowościach tuż pod Warszawą, Krakowem, czy też Poznaniem – gdzie ludzie są po prostu najbardziej zamożni. Bogactwo można łatwo stracić, jeżeli nie zadbamy o odpowiednie jego zabezpieczenie – dzisiaj nie powinniśmy mieć jednak z tym problemów.

Jak wygląda kierowanie polityką dotyczącą odpadów? Jak powinno się pozbywać się odpadów, czy są jakiekolwiek procedury?

Ostatnio sporo się mówi o kwestii śmieci, ale czym tak naprawdę jest utylizacja odpadów? Obecnie takie tematy są wszędzie, lecz czy utylizacja jest czymś innym niż recykling, czy jest zaliczana do gospodarowania odpadami? Takie i inne pytania pojawiają się debacie publicznej, są istotne, ale by zacząć o tym dyskutować dobrze jest poznać ważniejsze pojęcia.

Czym powinna odznaczać się dobra firma transportowa?

Na rynku funkcjonuje naprawdę wiele różnorodnych firm. Wśród nich obecne są również te proponujące usługi o charakterze transportowym. W przypadku przeprowadzki najrozsądniejszym wyborem jest właśnie firma transportowa Wrocław zaś to miejsce, w którym znaleźć można niejedną firmę tego typu. Pojawia się jednak pytanie czym charakteryzuje się solidna firma transportowa i na jakie jej cechy zwrócić należy uwagę, aby wybrać tą naprawdę porządną.

Pomyślmy jakie są odpowiednie opony na zmianę

Niektórzy uwielbiają posiadać opony na zmianę

Istnieją ludzie, którzy zajeżdżając do wulkanizatora żeby odmienić opony odpowiednio do pory roku, za każdym razem nabywają nowe, stare pozostawiają do sprzedania na rynku wtórnym, czym zazwyczaj zajmuje się dany wulkanizator. Mimo wszystko spora grupa kierowców uwielbia mieć opony na zmianę, które ma szansę wymienić od razu, kiedy tylko pojawi się zmiana pogody. Kiedy na danych oponach chcemy pojeździć jeszcze w przyszłym sezonie, to w czasie chowania ich powinniśmy zastosować się do kilku rad, tak żeby posiadać gwarancję, że po okresie leżakowania będą one właściwe do użycia.