Sprężarka – jak to działa?

Wiele owoców inwencji bywa niedocenianych, mimo sporej powszechności zastosowania. Wszyscy słyszeli o silnikach odrzutowych i spalinowych, o rakietach kosmicznych i superkomputerach. Jednakże tylko garstka zna rolę, jaką w postępie technologicznym odgrywa niepozorna sprężarka.

Bez sprężarki, która zwiększa ciśnienie gazów, nie mielibyśmy w domu odkurzacza, nie suszylibyśmy szybko włosów i nie chłodzilibyśmy jedzenia. W warsztatach nie używano by szlifierek, wiertarek i kluczy pneumatycznych. Musielibyśmy też zawsze manualnie pompować opony. Na budowie nie nie pomagałby nam młot pneumatyczny, sprzęt do piaskowania i do malowania pod ciśnieniem. Nowoczesne silniki turboodrzutowe nie mogłyby w ogóle funkcjonować. Bolidy Formuły 1 nie rozwijałyby zawrotnych prędkości. W gazociągach nie płynąłby gaz.

To oczywiste, że funkcjonalność sprężarek jest ogromna. Taki jest także wybór używanych globalnie modeli tego urządzenia. Najstarsze i najprostsze są kompresory tłokowe (wydajny kompresor znajdziesz tu), stosowane przy używaniu młota pneumatycznego. Gaz (powietrze) jest w niej ściśnięty przez pracę tłoka, pchanego przez silnik spalinowy. Podobnie zasilane są też sprężarki śrubowe, z zastrzeżeniem, że w nich ciśnienie jest wytwarzane przez dwie wirujące śruby. Podobną zasadę wykorzystują sprężarki spiralne, gdzie śruby zastępują dwie powiązane ze sobą spirale.

Istnieją też inne, bardziej kompleksowe odmiany, takie jak sprężarki Roots, membranowe i osiowe. Najpowszechniejsze w codziennym zastosowaniu są jednak te najprostsze, począwszy nawet od najbardziej prymitywnej pompy (zobacz więcej pompy becker) manualnej, z którą z pewnością wszyscy kiedyś mieli styczność.

, , , ,

Related posts

Latest posts

Lakier samochodowy – jak o niego się zatroszczyć

Stan samochodu w dużej mierze uzależniony jest od jego właściciela, czasami jest tak, iż nasze auto nie kwalifikuje się do najnowszych co usprawiedliwia fakt jego nie najlepszego wyglądu. Kto nie chciałby być posiadaczem auta, którego lakier błyszczy w słońcu?

Jakim sposobem uchronić się przed złodziejami? – kilka praktycznych zasad i wskazówek

Niestety, ale nasz świat nie jest perfekcyjny, jak większość osób by sobie tego życzyło. Jednakże w istocie, to ludzie są nieperfekcyjni, dlatego, że nie można powiedzieć, że otoczenie jest sprawcą tego, co niedoskonałe. Człowiecza mentalność często prowadzi do przykrych sytuacji, więc cywilizacja ludzka stworzyła coś takiego jak prawo, a więc kodeks obowiązków, zakazów oraz wszelkich regulacji.

Jak kształtują się ceny zakupu mieszkania we Wrocławiu

Łącznie z wiosennymi porządkami rośnie zapotrzebowanie na mieszkania Wrocław, jak i inne polskie miasta, jest świadkiem okresowego spadku cen. Kierunek ten odwróci się w czasie wakacji i możliwe, że znów powróci od września. Wtedy to do miasta przyjedzie nowy rocznik studentów, część z nich możliwe, że otrzyma od rodziców swoje pierwsze lokum.

Nauka tańca brzucha we Wrocławiu

Taniec brzucha to genialna sprawa. Pląsanie w rytm muzyki relaksuje. W mózgu wydzielają się przeróżne hormony, które polepszają humor. Wywijanie na parkiecie dobrze szkoli koordynację motoryczną. Taniec umie zużyć sporo kilokalorii, dzięki czemu prościej utrzymać figurę. Trzeba też wspomnieć o fakcie, że wspólny taniec mocno integruje uczestników.

Z jakich powodów należy uczyć się języków!

Współcześnie , w wyniku postępującego procesu globalizacji, można zaobserwować , że glob zaczyna się kurczyć. Obserwuje się ogromny rozwój turystyki, ludzie podróżują po całym świecie zarówno w celach wypoczynkowych , jak również tych związanych z pracą zawodową. Podróże wpływają nie tylko na nasze samopoczucie , ale gwarantują szereg dodatkowych zysków dla naszego rozwoju: pozwalają poznać ciekawe miejsca, skosztować lokalnej kuchni, spotkać wielu ciekawych ludzi a także ich język.