Włączniki i gniazda wtyczkowe powinny być nie tylko estetyczne, ale również wygodne

Choć bardzo często widuje się osprzęt zrobiony z wytrzymałego na zarysowania, tworzywa sztucznego. Można także natknąć się na włączniki zrobione ze szkła, metalu, kamienia, porcelany a nawet drewna. Mogą być pokryte okładzinami, np. ze skóry. Kreatywność producentów w tej dziedzinie nie ma praktycznie żadnych barier. Gdy pragniemy sterować oświetleniem z trzech miejsc, np. na dwupoziomowych schodach, potrzebne będą trzy punkty do włączania i wyłączania oświetlenia – przykładowo na parterze, na piętrze i na poddaszu.
Jeśli ten tekst Cię zafascynował, to również ta polecana strona okaże się dla Ciebie równie interesująca więc wejdź na nią.
W takich okolicznościach same włączniki schodowe to za mało. Instalację elektryczną należy uzupełnić o łącznik krzyżowy podwójny, który wpina się pomiędzy dwa łączniki schodowe. Część włączników ma tzw. ściemniacze, umożliwiające oprócz roli włączania i wyłączania oświetlenia również zmianę jego natężenia.
Ze ściemniaczy, zazwyczaj korzysta się, żeby wytworzyć pożądany nastrój, np. w trakcie oglądania filmu . Niektóre ściemniacze zaopatrzone są w odpowiednie diody, ułatwiające wizualizację poziomu oświetlenia. Pracą ściemniaczy można sterować ręcznie lub przy pomocy pilota. Kupując włącznik ze ściemniaczem, trzeba zwrócić uwagę na to, czy zmienia on także natężenie oświetlenia lamp energooszczędnych i diodowych rodzaju LED. Sprawdź tutaj: oferta ściemniaczy światła.
