Włączniki i gniazda wtyczkowe powinny być nie tylko estetyczne, ale również wygodne

Lokalizację gniazd elektrycznych i łączników instalacyjnych, trzeba przemyśleć w fazie tworzenia instalacji elektrycznej. Panuje zasada, że włączniki umieszcza się wewnątrz pomieszczeń, po tej samej stronie co klamka od drzwi. W małych pomieszczeniach jak spiżarnia czy garderoba, ale także łazienka, włączniki sugeruje się montować przed wejściem. Aby były wygodne w obsłudze.

Włącznik światła

Autor: bonimo
Źródło: http://www.flickr.com
Ponadto powinny być zainstalowane 110-120 cm od poziomu podłogi. Zarówno łączniki oświetlenia, jak i gniazda wtyczkowe różnią się wzornictwem, funkcjami, techniką montażu oraz obsługi. Istnieją w szerokiej palecie kolorów. Najpopularniejsze są cały czas białe i kremowe. Wykonane są z najróżniejszego tworzywa.

Choć bardzo często widuje się osprzęt zrobiony z wytrzymałego na zarysowania, tworzywa sztucznego. Można także natknąć się na włączniki zrobione ze szkła, metalu, kamienia, porcelany a nawet drewna. Mogą być pokryte okładzinami, np. ze skóry. Kreatywność producentów w tej dziedzinie nie ma praktycznie żadnych barier. Gdy pragniemy sterować oświetleniem z trzech miejsc, np. na dwupoziomowych schodach, potrzebne będą trzy punkty do włączania i wyłączania oświetlenia – przykładowo na parterze, na piętrze i na poddaszu.

Jeśli ten tekst Cię zafascynował, to również ta polecana strona okaże się dla Ciebie równie interesująca więc wejdź na nią.

W takich okolicznościach same włączniki schodowe to za mało. Instalację elektryczną należy uzupełnić o łącznik krzyżowy podwójny, który wpina się pomiędzy dwa łączniki schodowe. Część włączników ma tzw. ściemniacze, umożliwiające oprócz roli włączania i wyłączania oświetlenia również zmianę jego natężenia.

Ze ściemniaczy, zazwyczaj korzysta się, żeby wytworzyć pożądany nastrój, np. w trakcie oglądania filmu . Niektóre ściemniacze zaopatrzone są w odpowiednie diody, ułatwiające wizualizację poziomu oświetlenia. Pracą ściemniaczy można sterować ręcznie lub przy pomocy pilota. Kupując włącznik ze ściemniaczem, trzeba zwrócić uwagę na to, czy zmienia on także natężenie oświetlenia lamp energooszczędnych i diodowych rodzaju LED. Sprawdź tutaj: oferta ściemniaczy światła.

gniazdko elektryczne

Autor: Jenny Ondioline
Źródło: http://www.flickr.com
Gniazda wtyczkowe można łączyć ze sterownikami natężenia oświetlenia, ale także łącznikami czasowymi, łącznikami scenariuszy czy też typowymi łącznikami. Ma to sens głównie wtedy, gdy do kontaktów włączonych jest parę urządzeń pozostających w trybie czuwania. Aby uniknąć niepotrzebnych nakładów, wystarczy przy użyciu przełącznika odciąć dopływ energii.

, , , ,

Related posts

Latest posts

Lakier samochodowy – jak o niego się zatroszczyć

Stan samochodu w dużej mierze uzależniony jest od jego właściciela, czasami jest tak, iż nasze auto nie kwalifikuje się do najnowszych co usprawiedliwia fakt jego nie najlepszego wyglądu. Kto nie chciałby być posiadaczem auta, którego lakier błyszczy w słońcu?

Jakim sposobem uchronić się przed złodziejami? – kilka praktycznych zasad i wskazówek

Niestety, ale nasz świat nie jest perfekcyjny, jak większość osób by sobie tego życzyło. Jednakże w istocie, to ludzie są nieperfekcyjni, dlatego, że nie można powiedzieć, że otoczenie jest sprawcą tego, co niedoskonałe. Człowiecza mentalność często prowadzi do przykrych sytuacji, więc cywilizacja ludzka stworzyła coś takiego jak prawo, a więc kodeks obowiązków, zakazów oraz wszelkich regulacji.

Jak kształtują się ceny zakupu mieszkania we Wrocławiu

Łącznie z wiosennymi porządkami rośnie zapotrzebowanie na mieszkania Wrocław, jak i inne polskie miasta, jest świadkiem okresowego spadku cen. Kierunek ten odwróci się w czasie wakacji i możliwe, że znów powróci od września. Wtedy to do miasta przyjedzie nowy rocznik studentów, część z nich możliwe, że otrzyma od rodziców swoje pierwsze lokum.

Nauka tańca brzucha we Wrocławiu

Taniec brzucha to genialna sprawa. Pląsanie w rytm muzyki relaksuje. W mózgu wydzielają się przeróżne hormony, które polepszają humor. Wywijanie na parkiecie dobrze szkoli koordynację motoryczną. Taniec umie zużyć sporo kilokalorii, dzięki czemu prościej utrzymać figurę. Trzeba też wspomnieć o fakcie, że wspólny taniec mocno integruje uczestników.

Z jakich powodów należy uczyć się języków!

Współcześnie , w wyniku postępującego procesu globalizacji, można zaobserwować , że glob zaczyna się kurczyć. Obserwuje się ogromny rozwój turystyki, ludzie podróżują po całym świecie zarówno w celach wypoczynkowych , jak również tych związanych z pracą zawodową. Podróże wpływają nie tylko na nasze samopoczucie , ale gwarantują szereg dodatkowych zysków dla naszego rozwoju: pozwalają poznać ciekawe miejsca, skosztować lokalnej kuchni, spotkać wielu ciekawych ludzi a także ich język.