Włączniki i gniazda wtyczkowe powinny być nie tylko estetyczne, ale również wygodne

Lokalizację gniazd elektrycznych i łączników instalacyjnych, trzeba przemyśleć w fazie tworzenia instalacji elektrycznej. Panuje zasada, że włączniki umieszcza się wewnątrz pomieszczeń, po tej samej stronie co klamka od drzwi. W małych pomieszczeniach jak spiżarnia czy garderoba, ale także łazienka, włączniki sugeruje się montować przed wejściem. Aby były wygodne w obsłudze.

Włącznik światła

Autor: bonimo
Źródło: http://www.flickr.com
Ponadto powinny być zainstalowane 110-120 cm od poziomu podłogi. Zarówno łączniki oświetlenia, jak i gniazda wtyczkowe różnią się wzornictwem, funkcjami, techniką montażu oraz obsługi. Istnieją w szerokiej palecie kolorów. Najpopularniejsze są cały czas białe i kremowe. Wykonane są z najróżniejszego tworzywa.

Choć bardzo często widuje się osprzęt zrobiony z wytrzymałego na zarysowania, tworzywa sztucznego. Można także natknąć się na włączniki zrobione ze szkła, metalu, kamienia, porcelany a nawet drewna. Mogą być pokryte okładzinami, np. ze skóry. Kreatywność producentów w tej dziedzinie nie ma praktycznie żadnych barier. Gdy pragniemy sterować oświetleniem z trzech miejsc, np. na dwupoziomowych schodach, potrzebne będą trzy punkty do włączania i wyłączania oświetlenia – przykładowo na parterze, na piętrze i na poddaszu.

Jeśli ten tekst Cię zafascynował, to również ta polecana strona okaże się dla Ciebie równie interesująca więc wejdź na nią.

W takich okolicznościach same włączniki schodowe to za mało. Instalację elektryczną należy uzupełnić o łącznik krzyżowy podwójny, który wpina się pomiędzy dwa łączniki schodowe. Część włączników ma tzw. ściemniacze, umożliwiające oprócz roli włączania i wyłączania oświetlenia również zmianę jego natężenia.

Ze ściemniaczy, zazwyczaj korzysta się, żeby wytworzyć pożądany nastrój, np. w trakcie oglądania filmu . Niektóre ściemniacze zaopatrzone są w odpowiednie diody, ułatwiające wizualizację poziomu oświetlenia. Pracą ściemniaczy można sterować ręcznie lub przy pomocy pilota. Kupując włącznik ze ściemniaczem, trzeba zwrócić uwagę na to, czy zmienia on także natężenie oświetlenia lamp energooszczędnych i diodowych rodzaju LED. Sprawdź tutaj: oferta ściemniaczy światła.

gniazdko elektryczne

Autor: Jenny Ondioline
Źródło: http://www.flickr.com
Gniazda wtyczkowe można łączyć ze sterownikami natężenia oświetlenia, ale także łącznikami czasowymi, łącznikami scenariuszy czy też typowymi łącznikami. Ma to sens głównie wtedy, gdy do kontaktów włączonych jest parę urządzeń pozostających w trybie czuwania. Aby uniknąć niepotrzebnych nakładów, wystarczy przy użyciu przełącznika odciąć dopływ energii.

, , , ,

Related posts

Latest posts

Zatroszcz się o bezpieczny dom – parę wartościowych informacji

 
Dom to miejsce odpoczynku, bezpieczna przystań dla mieszkańców. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej ludzi chce na wszelki wypadek zabezpieczyć swoje cztery kąty. Instalują oni alarmy, zatrudniają ochronę, instalują różnego rodzaju systemy, których rolą jest odstraszenie ewentualnego włamywacza. Sytuacja ta widoczna jest w szczególności w dużych miastach oraz miejscowościach tuż pod Warszawą, Krakowem, czy też Poznaniem – gdzie ludzie są po prostu najbardziej zamożni. Bogactwo można łatwo stracić, jeżeli nie zadbamy o odpowiednie jego zabezpieczenie – dzisiaj nie powinniśmy mieć jednak z tym problemów.

Jak wygląda kierowanie polityką dotyczącą odpadów? Jak powinno się pozbywać się odpadów, czy są jakiekolwiek procedury?

Ostatnio sporo się mówi o kwestii śmieci, ale czym tak naprawdę jest utylizacja odpadów? Obecnie takie tematy są wszędzie, lecz czy utylizacja jest czymś innym niż recykling, czy jest zaliczana do gospodarowania odpadami? Takie i inne pytania pojawiają się debacie publicznej, są istotne, ale by zacząć o tym dyskutować dobrze jest poznać ważniejsze pojęcia.

Czym powinna odznaczać się dobra firma transportowa?

Na rynku funkcjonuje naprawdę wiele różnorodnych firm. Wśród nich obecne są również te proponujące usługi o charakterze transportowym. W przypadku przeprowadzki najrozsądniejszym wyborem jest właśnie firma transportowa Wrocław zaś to miejsce, w którym znaleźć można niejedną firmę tego typu. Pojawia się jednak pytanie czym charakteryzuje się solidna firma transportowa i na jakie jej cechy zwrócić należy uwagę, aby wybrać tą naprawdę porządną.

Pomyślmy jakie są odpowiednie opony na zmianę

Niektórzy uwielbiają posiadać opony na zmianę

Istnieją ludzie, którzy zajeżdżając do wulkanizatora żeby odmienić opony odpowiednio do pory roku, za każdym razem nabywają nowe, stare pozostawiają do sprzedania na rynku wtórnym, czym zazwyczaj zajmuje się dany wulkanizator. Mimo wszystko spora grupa kierowców uwielbia mieć opony na zmianę, które ma szansę wymienić od razu, kiedy tylko pojawi się zmiana pogody. Kiedy na danych oponach chcemy pojeździć jeszcze w przyszłym sezonie, to w czasie chowania ich powinniśmy zastosować się do kilku rad, tak żeby posiadać gwarancję, że po okresie leżakowania będą one właściwe do użycia.