Z jakich powodów należy zmieniać opony?

Wielu kierowców zastanawia się, czy warto przebierać opony samochodowe. Bardzo dużo argumentów przemawia za tym, aby nie mieć wątpliwości i używać ogumienia odpowiedniego do pory roku. Dlaczego należy przygotować swój pojazd na zmieniające się warunki pogodowe?
Przede wszystkim letnie i zimowe opony są zrobione z odmiennych materiałów, a ich bieżniki znacznie różnią się wyglądem. Opona zimowa posiada znacznie więcej nacięć i przecięć (tzw. lamelek), co pomaga w zapewnieniu wysokich osiągów.

części samochodowe

Źródło: www.interopony.pl
Poza tym takie wykonanie sprawia, że guma użyta do produkcji jest bardziej elastyczna, niż ma to miejsce w przypadku opon letnich – tym samym lepiej trzyma się nawierzchni. Lamelki w bieżnikach sprawiają również, że opony zimowe wbijają się w śnieg (zobacz więcej – pługi śnieżne) i lód, a tym samym natychmiast oczyszczają się ze śniegu. Kiedy powinno się zmienić opony letnie na zimowe? W wielu opracowaniach można znaleźć pogląd, że temperatura graniczna to 7°C. Kiedy jest zimniej opona zimowa nie stanie się twarda, ponieważ posiada większą ilość krzemionki. Dzięki temu jej przyczepność do drogi będzie najlepsza. Opona jest także specjalnie przystosowana do szybszego usuwania wody. Zobacz propozycję: (Klik) Pozwala również na skrócenie czasu hamowania. Opony zimowe poradzą sobie bardzo dobrze na śliskiej drodze, ponieważ letnie nie trzymają się tak dobrze podłoża. Należy jednak nie zapominać, że zimowe opony trzeba dotrzeć, ponieważ podczas wytwarzania jest na nie nakładany specjalny smar, który sprawia, że ten proces staje się łatwiejszy, jednak wpływa źle na gumę, dlatego też aby opony miały pełne osiągi należy przejechać minimum 300 kilometrów. W opisywanym rodzaju opon bardzo ważna jest również grubość bieżnika.

przygotuj samochód do zimy

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Im bardziej jest on zużyty, tym gorzej radzi sobie na drodze. Z tego powodu używane opony nigdy nie są dobrym rozwiązaniem. Starty bieżnik wolno odprowadza wodę i nie ma dobrej przyczepności do podłoża. Zimowe opony mają wiele zalet, dlaczego więc nie jeździć na nich przez cały rok? Kiedy temperatura zwiększa się nie osiągają pełni swoich możliwości. Hamowanie jest gorsze, a jego droga jest wydłużona. To letnia opona zawsze najlepiej poradzi sobie na mokrym asfalcie. Zimowa opona w lecie zużywa się szybciej i traci swoje pozytywne właściwości.
Na rynku można nabyć również opony całoroczne, jednak nie są one najlepszym rozwiązaniem dla kierowców. Nie zapewniają najwyższych osiągów, poza tym nie posiadają tak pozytywnych właściwości, jak opona zimowa w trakcie zimy oraz opona letnia podczas ciepłych miesięcy. Opony całoroczne gorzej poradzą sobie z hamowaniem na wilgotnej czy śliskiej nawierzchni. Najlepszym rozwiązaniem staje się więc wymiana. Należy przy niej mieć na uwadze, aby w jej trakcie nie pominąć żadnej z opon. Tylko pełne przebranie zapewni maksimum osiągów. Dzięki współpracy:

, , ,

Related posts

Latest posts

Lakier samochodowy – jak o niego się zatroszczyć

Stan samochodu w dużej mierze uzależniony jest od jego właściciela, czasami jest tak, iż nasze auto nie kwalifikuje się do najnowszych co usprawiedliwia fakt jego nie najlepszego wyglądu. Kto nie chciałby być posiadaczem auta, którego lakier błyszczy w słońcu?

Jakim sposobem uchronić się przed złodziejami? – kilka praktycznych zasad i wskazówek

Niestety, ale nasz świat nie jest perfekcyjny, jak większość osób by sobie tego życzyło. Jednakże w istocie, to ludzie są nieperfekcyjni, dlatego, że nie można powiedzieć, że otoczenie jest sprawcą tego, co niedoskonałe. Człowiecza mentalność często prowadzi do przykrych sytuacji, więc cywilizacja ludzka stworzyła coś takiego jak prawo, a więc kodeks obowiązków, zakazów oraz wszelkich regulacji.

Jak kształtują się ceny zakupu mieszkania we Wrocławiu

Łącznie z wiosennymi porządkami rośnie zapotrzebowanie na mieszkania Wrocław, jak i inne polskie miasta, jest świadkiem okresowego spadku cen. Kierunek ten odwróci się w czasie wakacji i możliwe, że znów powróci od września. Wtedy to do miasta przyjedzie nowy rocznik studentów, część z nich możliwe, że otrzyma od rodziców swoje pierwsze lokum.

Nauka tańca brzucha we Wrocławiu

Taniec brzucha to genialna sprawa. Pląsanie w rytm muzyki relaksuje. W mózgu wydzielają się przeróżne hormony, które polepszają humor. Wywijanie na parkiecie dobrze szkoli koordynację motoryczną. Taniec umie zużyć sporo kilokalorii, dzięki czemu prościej utrzymać figurę. Trzeba też wspomnieć o fakcie, że wspólny taniec mocno integruje uczestników.

Z jakich powodów należy uczyć się języków!

Współcześnie , w wyniku postępującego procesu globalizacji, można zaobserwować , że glob zaczyna się kurczyć. Obserwuje się ogromny rozwój turystyki, ludzie podróżują po całym świecie zarówno w celach wypoczynkowych , jak również tych związanych z pracą zawodową. Podróże wpływają nie tylko na nasze samopoczucie , ale gwarantują szereg dodatkowych zysków dla naszego rozwoju: pozwalają poznać ciekawe miejsca, skosztować lokalnej kuchni, spotkać wielu ciekawych ludzi a także ich język.