W jaki sposób tworzone są barwne nadruki na T – shirtach?

Od XV wieku gdy zaczęły pojawiać się drukarnie technika drukowania bardzo się rozwinęła. Wciąż pojawiają się coraz nowocześniejsze technologie które umożliwiają realizowanie nadruków na wspaniałych, innych niż papier, przedmiotach. Jedną z takich technik jest sitodruk.

Technika sitodrukowa była poznana w krajach Dalekiego Wschodu już w czasach starożytnych. Jej szybki rozwój nastąpił w XIX wieku na terenie Japonii. To właśnie ten kraj uważany jest obecnie za ojczyznę tej techniki drukarskiej. Z Japonii sitodruk trafił do USA, obecnie jest znany i z chęcią wykorzystywany we wszystkich krajach na kuli ziemskiej. Dzisiaj sitodruk odnajduje zastosowanie do realizowania drukowania na przeróżnych przedmiotach. Ale nie tylko. Warto go wykorzystać do nadrukowywania wzorów na rzeczach wyprodukowanych z drewna lub z tworzyw sztucznych. Maszyny sitodrukowe produkuje się więc, dopasowując je do rozmaitych przedmiotów. Maszyny sitodrukowe różnią się także zastosowaną technologią. Są wśród nich takie, na których można przygotować nadruk tylko na tkaninach, ale także takie pozwalające robić druki na szkle i drewnie. Jest więc ich sporo typów (tutaj przykłady).

robienie sitodruku

Autor: Nerds For Nature
Źródło: http://www.flickr.com

Maszyna do sitodruku może być nie tylko stosowana w ogromnych zakładach poligraficznych zajmujących się techniką sitodrukową. Dużym zainteresowaniem cieszy się także maszyna (zbiorniki ze stali nierdzewnej) do sitodruku ręcznego. Dzięki niej można wykonać jednobarwne nadruki na koszulkach (tu kupisz maszynę do sitodruku). Jakość przygotowanego nadruku w dużej mierze zależna jest od rodzaju zastosowanej farby. W technice sitodrukowej wykorzystuje się teraz dwa typu farb: wywabowe, czyli plastizolowe lub wodne. Minusem farb plastizolowych jest dość nieprzyjemny zapach, po tym jak zostaną one naniesione na powierzchnię, na której wykonywany jest nadruk koniecznie trzeba je utrwalić.

Proces utrwalania odbywa się w wysokiej, sięgającej stu sześćdziesięciu stopni, temperaturze. Są to bardzo gęste farby, a nadruk nimi wykonany jest naprawdę trwały. Zastosowanie farb wodnych również pozwala uzyskać trwałe nadruki na koszulkach. Nadruki na koszulkach wykonane techniką sitodrukową nie spierają się nawet po bardzo wielu praniach. Bez wątpienia dzisiaj jest to najbardziej trwała technika drukowania, która gwarantuje naprawdę rewelacyjne efekty.

, , , ,

Related posts

Latest posts

Lakier samochodowy – jak o niego się zatroszczyć

Stan samochodu w dużej mierze uzależniony jest od jego właściciela, czasami jest tak, iż nasze auto nie kwalifikuje się do najnowszych co usprawiedliwia fakt jego nie najlepszego wyglądu. Kto nie chciałby być posiadaczem auta, którego lakier błyszczy w słońcu?

Jakim sposobem uchronić się przed złodziejami? – kilka praktycznych zasad i wskazówek

Niestety, ale nasz świat nie jest perfekcyjny, jak większość osób by sobie tego życzyło. Jednakże w istocie, to ludzie są nieperfekcyjni, dlatego, że nie można powiedzieć, że otoczenie jest sprawcą tego, co niedoskonałe. Człowiecza mentalność często prowadzi do przykrych sytuacji, więc cywilizacja ludzka stworzyła coś takiego jak prawo, a więc kodeks obowiązków, zakazów oraz wszelkich regulacji.

Jak kształtują się ceny zakupu mieszkania we Wrocławiu

Łącznie z wiosennymi porządkami rośnie zapotrzebowanie na mieszkania Wrocław, jak i inne polskie miasta, jest świadkiem okresowego spadku cen. Kierunek ten odwróci się w czasie wakacji i możliwe, że znów powróci od września. Wtedy to do miasta przyjedzie nowy rocznik studentów, część z nich możliwe, że otrzyma od rodziców swoje pierwsze lokum.

Nauka tańca brzucha we Wrocławiu

Taniec brzucha to genialna sprawa. Pląsanie w rytm muzyki relaksuje. W mózgu wydzielają się przeróżne hormony, które polepszają humor. Wywijanie na parkiecie dobrze szkoli koordynację motoryczną. Taniec umie zużyć sporo kilokalorii, dzięki czemu prościej utrzymać figurę. Trzeba też wspomnieć o fakcie, że wspólny taniec mocno integruje uczestników.

Z jakich powodów należy uczyć się języków!

Współcześnie , w wyniku postępującego procesu globalizacji, można zaobserwować , że glob zaczyna się kurczyć. Obserwuje się ogromny rozwój turystyki, ludzie podróżują po całym świecie zarówno w celach wypoczynkowych , jak również tych związanych z pracą zawodową. Podróże wpływają nie tylko na nasze samopoczucie , ale gwarantują szereg dodatkowych zysków dla naszego rozwoju: pozwalają poznać ciekawe miejsca, skosztować lokalnej kuchni, spotkać wielu ciekawych ludzi a także ich język.